Obrońcy: Podsumowanie sezonu 2014/15

W podsumowaniach przyszła kolej na obrońców. Jak w liczbach radzili sobie przedstawiciele tej formacji?

Na początku winny jestem Wam wytłumaczenie czym kierowałem się uwzględniając naszych zawodników jako obrońców. Głównym kryterium była liczba występów w danej formacji. Tak też w ten sposób w dzisiejszym wyliczeniu znajdziecie Pawła Kopciała, który często zmieniał na prawej obronie Grzegorza Godzisza, a nie znajdziecie Radosława Chedy i Przemysława Lasoty, którzy w roli obrońców występowali sporadycznie.

Niezaprzeczalnymi filarami defensywy IKS-u byli w minionym sezonie Emil Kapusta i Łukasz Jopek. To właśnie ci zawodnicy zanotowali najwięcej występów na obronie w barwach Polonii Iłża. Pierwszy z nich zanotował 2700 minut, drugi natomiast 2577 minut.

fot. Emil Kapusta (w zielonym stroju)

Obrona to nie jest formacja, która zazwyczaj odpowiada za powiększanie dorobku bramkowego swojej drużyny. Defensorzy iłżeckiego zespołu w minionym sezonie skupili się głównie na ograniczeniu dostępu do bramki strzeżonej przez Mariusza Witaszka. Jednak strzelili kilka ważnych bramek, które często przesądzały o ostatecznych wynikach meczów. Jeżeli chodzi o grę głową w polu karnym przeciwnika to Emil Kapusta nie miał sobie równych, np. w meczu z Radomiakiem II gdy strzelił bramkę na wagę 3 punktów. Zawodnik ten z formacji obronnej strzelił najwięcej bramek (5) i zdystansował Łukasza Jopka i Pawła Kopciała (obaj po 2 bramki)

fot. Łukasz Jopek (przy piłce)

W obiegowej opinii przyjęło się, że to właśnie obrońcy najczęściej karani są kartkami. Z tego zdania znacząco wyłamuje się jednak Grzegorz Godzisz i Paweł Kopciał, którzy otrzymali odpowiednio dwa i jedno napomnienie. Na drugim biegunie są natomiast Emil Kapusta i Łukasz Jopek (odpowiednio 6 i 5 żółtych kartoników na koncie)

W minionym sezonie czerwoną kartkę otrzymał tylko raz jeden obrońca - Łukasz Kaczmarczyk po brutalnym faulu w polu karnym w meczu z Iłżanką Kazanów.

Tak prezentują się liczby obrońców Polonii Iłża w sezonie 2014/15 (w nawiasie kolejno wyliczenia z Radomskiej Ligi Okręgowej i Okręgowego Pucharu Polski):

Mecze:

Emil Kapusta - 30 (29, 1)
Łukasz Jopek -29 (28, 1)
Grzegorz Godzisz - 29 (28, 1)
Łukasz Kaczmarczyk - 24 (23, 1)
Paweł Kopciał - 21 (21, 0)
Michał Szmit - 8 (7, 1)

Minuty:

Emil Kapusta - 2700 (2610, 90)
Łukasz Jopek - 2487 (2577, 90)
Grzegorz Godzisz - 2398 (2308, 90)